játékrobot blog

Robotikához kapcsolódó játékok kütyük nélkül! 1. rész.

Jatek kutyuk nelkul 1. resz
  1. rész.

Szeretnék olyan játékokat is bemutatni a blogban, ahol a programozáshoz, robottervezéshez adok ötleteket úgy, hogy el tudjatok tölteni a gyermekeitekkel egy kütyü mentes délutánt is úgy, hogy közben egy kicsit mégis a programozás alapjait fedezitek fel együtt.

Bizonyos robotok hanghullámokat bocsátanak ki a környezetük feltérképezésére. A visszaverődő hanghullámok segítségével tudják mérni az adott tárgy távolságát. A kibocsátott hanghullám visszaverődésének idejéből számítja ki a robot a távolságot.

Az első ilyen játék a Hang után!*

A robotok különböző érzékelőkkel, szenzorokkal rendelkeznek, amelyek segítenek neki a környezete feltérképezésében. Ezt a játékot is biztosan ismeri a legtöbb gyermek és felnőtt, azonban talán nem kapcsolódott eddig össze a robotok működési elvével.

Kezdődjön a játék!

Kellékek:

  •       Legalább egy társ (barát, szülő, pedagógus)
  •       Szék vagy párna (elhagyható)
  •       Kendő a szem bekötéséhez
  •       Ceruza
  •       Papír a hangjegyzőkönyvhöz.

Játék menete:

A játék egyik résztvevője üljön le a szoba közepén egy székre, párnára, vagy adott esetben a földre, majd kössétek be a szemét.

A játék kezdete előtt érdemes távolság próbát tartani, ami azt jelenti, hogy a másik résztvevő álljon a bekötött szemű játékos mellé, jelezze finoman, hogy ott van, majd kezdjen el lépésenként távolodni úgy, hogy minden egyes lépésnél egy tapssal jelezze, hogy éppen hol tart. Például: első lépés, utána megállás, taps, majd hangosan mondja ki, hogy „egy lépés”, a második lépés után is megállás, taps, majd mondja ki, hogy „két lépés” és így tovább. Három lépés talán elegendő a próbához. A próba elvégzése után álljon ismét a bekötött szemű játékos mellé, jelezze, hogy ott van. Kezdődhet a játék.

Ezt követően halkan távolodjon mondjuk 3 lépést majd keltsen valamilyen zajt. A keltett zajt, irányt és a távolságot jegyezze fel a hangjegyzőkönyvbe. A bekötött szemű játékos feladata kitalálni, hogy hány lépés távolságból és milyen irányból jött a hang. Szintén érdemes feljegyezni, hogy mi volt a bekötött szemű játékos válasza.

Végezzetek 5 hangpróbát, majd cseréljetek.

Érdemes figyelni arra, hogy mindig más legyen a távolság és az irány is. A hangkeltés lehet mindig eltérő, például:

  •       taps
  •       csettintés
  •       állathangok
  •       esetleg valamilyen hangszer használata

Hangjegyzőkönyv minta

*Forrás: Babilon Kiadó. Kerek Világ- Robotok